+48 604 731 406
biuro@finanse-dla-ciebie.pl
Poniedziałek - Piątek
9:00 - 20:00
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 9/240, 03-984 Warszawa

Czy nowa firma może ubiegać się o kredyt inwestycyjny?

Przez długi czas zupełnie nowe, początkujące firmy miały poważny problem ze zdobyciem kredytu na rozwój działalności. Główną przyczyną trudności z pozyskaniem takiej formy finansowania były trudne do spełnienia wymagania banków. Aby wziąć kredyt firmowy, trzeba było przedstawić wykaz osiąganych dochodów, a także zapewnić sobie poręczenie lub zabezpieczenie majątkiem. W przypadku „raczkującego” biznesu bywa to niemożliwe. Jak obecnie prezentuje się sytuacja?

Czym jest kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny to świetny sposób na efektywny rozwój przedsiębiorstwa. Pozwala na pozyskanie funduszy na zakup środków trwałych, czyli materialnych – pojazdów, maszyn, specjalistycznego sprzętu, nieruchomości, środków transportu, niematerialnych i prawnych – licencji, znaków towarowych, patentów, praw autorskich itd., a także związanych z finansowaniem – obligacji, papierów wartościowych, udziałów i akcji. Chodzi więc o każdy zakup, którego celem jest rozwój biznesu i realizacja jasno określonych zamierzeń.

Wszyscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o kredyt inwestycyjny pod warunkiem, że posiadają wkład własny adekwatny do planowanej inwestycji, pozytywną historię kredytową w BIK, oraz zdolność kredytową. Gdy spełnią te warunki, pozostaje znalezienie jak najlepszej oferty, napisanie dobrego biznesplanu i zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów.

Kredyt inwestycyjny dla nowych firm – najważniejsze informacje

Aktualnie znajdziemy na rynku oferty banków, które specjalizują się w obsłudze firm dopiero rozpoczynających działalność, jednak same zasady przyznawania pożyczek mogą być zróżnicowane. Najważniejsze to znaleźć ofertę jak najlepiej dostosowaną do swojej sytuacji i oczekiwań. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że kredytu inwestycyjnego udziela się nie tylko wieloletnim przedsiębiorstwom, ale również osobom fizycznym i nowopowstałym działalnościom. Firmy, które stawiają pierwsze kroki w swojej branży również mają szansę na zdobycie finansowania. Najważniejszym elementem w ich przypadku to dobrze przygotowany i „skrojony na miarę” biznesplan.

Banki często narzucają przedsiębiorcom będącym dopiero w pierwszej fazie rozwoju pewne dodatkowe wymagania. Trzeba przygotować się na to, że instytucja pożyczająca nam środki będzie chciała otrzymać jakąś formę zabezpieczenia i zapewnienia, że będziemy mieli z czego spłacić swój dług. Oczywiście część placówek niechętnie udziela pożyczek początkującym biznesmenom. Dużo zależy jednak od kwoty, którą chcemy uzyskać, rodzaju prowadzonej działalności, a także jej formy prawnej. Jeżeli nie możemy pochwalić się osiąganymi dotychczas wynikami i doświadczeniem biznesowym, jedyną drogą do uzyskania kredytu inwestycyjnego będzie udowodnienie bankowi, że nasza firma faktycznie ma potencjał.

Udowodnij, że Twój biznes przyniesie zysk

Składając wniosek do banku, musimy dostarczyć wszystkie informacje na temat prowadzonej działalności (w tym wyciąg z CEIDG) i przekonujący biznesplan. Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim realne cele firmy, prognozy finansowe na najbliższe miesiące lub lata, dokładna analiza rynku (branży, w której funkcjonujemy), a także uwzględnienie ewentualnych czynników ryzyka, z którymi nasza działalność musi mieć na uwadze. Dobry biznesplan ma ogromne znaczenie nie tylko w przypadku nowych przedsiębiorstw. Również te już istniejące muszą przedstawić go wybranej instytucji, aby mieć szanse na uzyskanie finansowania.

Stworzenie biznesplanu wydaje się trudne i skomplikowane, jednak jest on niezbędny, aby otrzymać kredyt inwestycyjny dla nowych firm. Większość przedsiębiorców korzysta z pomocy doświadczonych firm doradczych, które nie tylko przygotowują najlepszą ofertę kredytową, ale również pomagają w napisaniu idealnego biznesplanu. Zdobycie finansowania dla początkującej firmy jest w 100% możliwe – trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać.