+48 604 731 406
biuro@finanse-dla-ciebie.pl
Poniedziałek - Piątek
9:00 - 20:00
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 9/240, 03-984 Warszawa

Dlaczego warto skorzystać z linii kredytowej w firmowym rachunku bieżącym?

Minimum formalności oraz szybki dostęp do dodatkowych środków finansowych bezpośrednio z konta firmowego - nic więc dziwnego, że linia kredytowa na rachunku firmowym cieszy się coraz większą popularnością. Ten specyficzny rodzaj kredytu dla firm może zostać przeznaczony na dowolny cel oraz w dowolnym momencie - wystarczy dostęp do rachunku firmowego. To proste rozwiązanie, które pozwoli zachować płynność finansową w okresie zmniejszonych dochodów przedsiębiorstwa. Co więcej, nie trzeba wskazywać we wniosku konkretnego celu, na jakie przeznaczone będą przyznane środki finansowe - należy jednak przedstawić wysokość i rodzaj bieżących potrzeb. Dzięki temu bank będzie w stanie przygotować ofertę dopasowaną do indywidualnych potrzeb, jak i możliwości finansowych firmy.

Co to oznacza? Otóż, po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi na wniosek o przyznanie tego rodzaju kredytu, przedsiębiorcy mają do dyspozycji na swoim koncie firmowym przez cały okres obowiązywania umowy nie tylko środki pochodzące z własnych wpływów, ale też dodatkowe - w wysokości przyznanego limitu.

Środki te można wykorzystać między innymi na:

  • opłacenie faktur,
  • opłacenie składek ZUS,
  • wypłacenie wynagrodzeń dla pracowników,
  • pokrycie wydatków związanych z zakupem surowców i towarów niezbędnych do funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Limit w rachunku firmowym to specyficzna forma dofinansowania dla firm. Z dodatkowych funduszy można skorzystać w sytuacji awaryjnej bądź też na sfinansowanie inwestycji. Po spłacie zadłużenia można ponownie korzystać z limitu. Jednak możliwość wielokrotnego skorzystania z dodatkowych środków to nie jest jedyna zaleta linii kredytowej. Należy
również wspomnieć o takich korzyściach jak:

  • Automatyczne spłacanie zadłużenia - każdy wpływ na konto firmowe powoduje zmniejszenie powstałego zadłużenia, a tym samym zwiększenie limitu do ponownego wykorzystania.
  • Wygoda - dodatkowe środki są dostępne na koncie firmowym, a to oznacza, że w każdej chwili można po nie sięgnąć. Nie jest konieczna wizyta w oddziale banku czy też składanie kolejnych wniosków.
  • Korzystny system naliczania odsetek - większość banków nalicza odsetki jedynie od wykorzystanej kwoty a nie od całości przyznanego limitu. Oznacza to, że jeśli nie będziemy korzystać z przyznanego limitu, nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów (należy jednak zwrócić uwagę na to, że niektóre banki mogą mieć różne systemy naliczania odsetek oraz prowizji).
  • Możliwość regularnego kontrolowania stanu zadłużenia oraz jego zmniejszania - a tym samym realny wpływ na wysokość odsetek.
  • Minimum formalności - procedury w tym przypadku nie są skomplikowane, a decyzja kredytowa może zostać podjęta nawet w ciągu 1 dnia od złożenia wniosku. Należy przy tym zwrócić uwagę na wymagania poszczególnych banków jak na przykład okres posiadania rachunku firmowego oraz udokumentowanie wpływów przychodzących na wcześniejszy rachunek.

Korzystnym dla przedsiębiorców rozwiązaniem jest ponadto możliwość zaliczenia prowizji i odsetek z linii kredytowej w koncie firmowej do kosztów uzyskania przychodu ("pozostałe wydatki").