+48 604 731 406
biuro@finanse-dla-ciebie.pl
Poniedziałek - Piątek
9:00 - 20:00
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 9/240, 03-984 Warszawa

Faktoring jako alternatywa dla kredytu obrotowego

Przedsiębiorcy poszukujący źródła kapitału najczęściej decydują się na kredyt. Ciekawą alternatywą dla takiego sposobu pozyskania środków finansowych jest faktoring. Stanowi idealne rozwiązanie dla firm, których kontrahenci uiszczają należności nieterminowo lub wymagają faktur z długim terminem płatności. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat faktoringu, zanim zdecydujemy się na taką formę finansowania? I kiedy faktycznie warto z niego korzystać?

Faktoring – co to jest?

Usługi faktoringowe pozwalają przede wszystkim na zachowanie płynności finansowej i pozyskanie środków na bieżącą działalność firmy. Niemal każdy przedsiębiorca spotkał się z sytuacją, w której czas pomiędzy wystawieniem faktury a otrzymaniem płatności był wyjątkowo długi. A przecież trzeba zapłacić podatek, poza tym pojawia się obowiązek uregulowania innych firmowych opłat. Tzw. środki zamrożone w należnościach mogą przysporzyć wielu problemów. I właśnie z tego powodu powstał faktoring – definicja tego pojęcia przedstawia się następująco: to kompleksowa usługa finansowa, w ramach której firma faktoringowa lub bank (faktor) wykupuje od przedsiębiorcy (faktoranta) bezsporne i nieprzeterminowane należności wynikające z realizacji usług lub sprzedaży towarów.

W zamian przedsiębiorca zyskuje zaliczkę, która jest odpowiednikiem ok. 80-90% sumy widniejącej na fakturze. Resztę pieniędzy otrzymuje po spłacie długu przez kontrahenta. Taki system pozwala na szybki dostęp do gotówki, co często jest po prostu niezbędne dla stabilizacji przychodów przedsiębiorstwa. W ten sposób można zapewnić nieprzerwany rozwój firmy bez niepotrzebnych strat i generowania długów. Natychmiastowe uzyskanie środków na bieżącą działalność i uregulowanie własnych zobowiązań to nie wszystko. Faktoring pozwala na znacznie więcej. Jest to produkt kompleksowy, czyli dający dostęp do szerokiego zakresu usług. Wśród nich warto wymienić chociażby prowadzenie kont rozliczeniowych, doradztwo, egzekwowanie i windykacja płatności, oraz przejmowanie ryzyka niewypłacalności odbiorców.

Czy i kiedy warto skorzystać z faktoringu?

Warto przede wszystkim wtedy, gdy potrzebujemy szybkiego dostępu do gotówki na uregulowanie aktualnych zobowiązań firmy. Inną sytuacją, w której faktoring się opłaca, jest brak płynności finansowej. I wreszcie, takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku przedsiębiorców nieposiadających zabezpieczeń na uzyskanie kredytu obrotowego. Faktoring ma sporo zalet, m.in. pozwala na swobodne planowanie kolejnych wydatków, nie obniża zdolności kredytowej, zapewnia stały dopływ kapitału obrotowego, umożliwia sprzedaż usług i towarów z dłuższym terminem płatności (co zwiększa przewagę konkurencyjną), pozwala na szybkie opłacenie dostawców (co może skutkować korzystnymi rabatami), a także przenosi niewypłacalność dłużnika na firmę faktoringową.

Wszystko to pozwala na dużą oszczędność czasu. Minusami tej formy finansowania są przede wszystkim takie kwestie, jak: możliwość pogorszenia relacji biznesowych (postrzeganie faktoringu jako braku zaufania wobec kontrahentów), obowiązek poinformowania odbiorców o korzystaniu z takich usług, brak opcji finansowania sprzedaży gotówkowej, komisowej i detalicznej, oraz – w rezultacie – wyższe koszty finansowania niż w przypadku kredytu bankowego. Jak widać, faktoring to interesująca alternatywa zwłaszcza tam, gdzie stosuje się odroczone terminy spłaty. Jednak nie sprawdzi się w każdym przypadku. Wszystko zależy od sytuacji i indywidualnych potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.