W leasingu operacyjnym amortyzacja przedmiotu umowy dokonywana jest przez finansującego, czyli leasingodawcę, w myśl art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Leasingodawca ma kilka metod amortyzacji do wyboru. Stawka amortyzacji, która jest zależna od rodzaju środka trwałego, wpływa na minimalny okres umowy leasingowej, a także na minimalną stawkę wykupu przedmiotu leasingowanego.
Środek trwały, będący przedmiotem leasingu operacyjnego, przez finansującego może być amortyzowany za pomocą:
Stawka amortyzacji warunkuje minimalny okres leasingu operacyjnego. Umowa musi być zawarta na co najmniej 40% okresu normatywnej amortyzacji przedmiotu leasingowanego. Samochody osobowe i ciężarowe mają normatywny okres amortyzacji równy 60 miesięcy oraz stawkę amortyzacji wynoszącą 20%. Stosuje się przy nich metodę liniową. Zatem minimalny okres leasingu operacyjnego dla samochodów osobowych i ciężarowych wynosi 2 lata.
Im krótszy okres leasingu operacyjnego, tym większa kwota wykupu. Przy minimalnym okresie dwuletniego leasingu operacyjnego minimalny możliwy wykup odpowiadać będzie od 16% do 19% początkowej wartości przedmiotu leasingowego. Przy trzech latach ta wartość minimalna wynosić może od 0,1% do 1%, podobnie jak przy 4 czy 5 latach okresu leasingowania. Wysokość wykupu oczywiście może być ustalona na wyższym poziomie. Zdarza się, że leasingodawca rozkłada kwotę wykupu na raty.
W leasingu operacyjnym amortyzacja według wykazu rocznych stawek stosowanego przy metodzie liniowej waha się od 10% do 20% zależnie od rodzaju środka trwałego.
W leasingu operacyjnym amortyzacją zajmuje się finansujący. Na samochody osobowe, dostawcze czy motocykle stawka w metodzie liniowej wynosi 20%. Ponieważ minimalny okres zawarcia umowy równa się 40% wartości normatywnej amortyzacji, to dla aut osobowych są to 2 lata. Po tym czasie minimalny wykup wynosi od 16% do 19% wartości samochodu. Już jednak przy 4 czy 5 latach okresu leasingu minimalny możliwy wykup plasuje się na poziomie od 0,1% do 1% wartości początkowej pojazdu.