Leasing operacyjny samochodu czy innego środka trwałego pozwala wliczać wydatki, takie jak rata leasingowa czy te poniesione na eksploatację pojazdu, w koszty firmowe. Dzięki temu można płacić niższy podatek dochodowy. Jednak na tym nie kończą się korzyści podatkowe związane z leasingiem operacyjnym. Istnieje także opcja odliczenia podatku VAT. Jak wygląda kwestia leasingu operacyjnego a VAT-u? Czy zaszły jakieś zmiany w prawodawstwie w ostatnim czasie dotyczące odliczania VAT-u od leasingu operacyjnego?
Od roku 2019 zmianie uległo wiele przepisów dotyczących leasingu operacyjnego oraz jego rozliczania. Zmiany objęły m.in. limity na odpisy amortyzacyjne oraz wydatki wliczane w koszty uzyskania przychodu. Jednak dotyczyły one jedynie ustawy o CIT, w przepisach dotyczących VAT-u nic się nie zmieniło. Istnieją dwie możliwości odliczania podatku VAT od leasingu operacyjnego – odliczenie pełnej kwoty lub 50% podatku. Wybrana opcja postępowania w zakresie leasingu operacyjnego a VAT-u zależy od tego, w jaki sposób pojazd jest użytkowany przez przedsiębiorcę.
Jeśli auto jest wykorzystywane jedynie do celów służbowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to przedsiębiorca może odliczyć pełną kwotę podatku VAT od leasingu operacyjnego. Przepisy nie nakładają tu żadnych ograniczeń, jednak narzucają pewne wymogi formalne. Aby móc odliczać 100% podatku VAT przedsiębiorca powinien:
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku przedsiębiorców, którzy mają pojazdy wykorzystywane i do celów służbowych, i prywatnych. W małych i średnich jednoosobowych działalnościach gospodarczych zazwyczaj właściciele mają jedno auto, które służy im prywatnie, a także użytkowane jest jako firmowy pojazd do wykonywania czynności związanych z pracą zawodową. Niestety w takim przypadku można odliczyć jedynie 50% VAT-u od każdej raty za leasing operacyjny. Takie ograniczenie dotyczy też kosztów związanych z eksploatacją auta, czyli z faktur za paliwo, naprawy, przeglądy także można odliczyć połowę kwoty VAT. Druga połowa jest wliczana w koszty uzyskania przychodu, zatem pomniejsza podstawę do wyliczenia podatku dochodowego.
Całkowitą kwotę VAT od wszystkich wydatków związanych z leasingiem operacyjnym mogą odliczyć przedsiębiorcy wykorzystujący auto jedynie do celów służbowych. Warunkiem jest prowadzenie kilometrówki, sporządzenie regulaminu dla korzystania z pojazdu i zgłoszenie auta jako firmowego do US. Wykorzystując pojazd i prywatnie, i służbowo, przedsiębiorca może odliczyć jedynie połowę należnej kwoty VAT od leasingu operacyjnego. Pozostałe 50% kwalifikuje się jako koszty uzyskania przychodu.