+48 604 731 406
biuro@finanse-dla-ciebie.pl
Poniedziałek - Piątek
9:00 - 20:00
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 9/240, 03-984 Warszawa

Jak odliczyć VAT od leasingu operacyjnego

Leasing operacyjny samochodu czy innego środka trwałego pozwala wliczać wydatki, takie jak rata leasingowa czy te poniesione na eksploatację pojazdu, w koszty firmowe. Dzięki temu można płacić niższy podatek dochodowy. Jednak na tym nie kończą się korzyści podatkowe związane z leasingiem operacyjnym. Istnieje także opcja odliczenia podatku VAT. Jak wygląda kwestia leasingu operacyjnego a VAT-u? Czy zaszły jakieś zmiany w prawodawstwie w ostatnim czasie dotyczące odliczania VAT-u od leasingu operacyjnego?

Leasing operacyjny a VAT

Od roku 2019 zmianie uległo wiele przepisów dotyczących leasingu operacyjnego oraz jego rozliczania. Zmiany objęły m.in. limity na odpisy amortyzacyjne oraz wydatki wliczane w koszty uzyskania przychodu. Jednak dotyczyły one jedynie ustawy o CIT, w przepisach dotyczących VAT-u nic się nie zmieniło. Istnieją dwie możliwości odliczania podatku VAT od leasingu operacyjnego – odliczenie pełnej kwoty lub 50% podatku. Wybrana opcja postępowania w zakresie leasingu operacyjnego a VAT-u zależy od tego, w jaki sposób pojazd jest użytkowany przez przedsiębiorcę.

Odliczenie całkowitej kwoty VAT-u

Jeśli auto jest wykorzystywane jedynie do celów służbowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to przedsiębiorca może odliczyć pełną kwotę podatku VAT od leasingu operacyjnego. Przepisy nie nakładają tu żadnych ograniczeń, jednak narzucają pewne wymogi formalne. Aby móc odliczać 100% podatku VAT przedsiębiorca powinien:

  • Zgłosić samochód jako pojazd firmowy na formularzu VAT-26 składanym we właściwym Urzędzie Skarbowym.
  • Sporządzić regulamin wewnętrzny dotyczący użytkowania pojazdu służbowego w firmie.
  • Dokonywać ewidencji tras pokonanych pojazdem służbowym w ramach ewidencji przebiegu auta w celu prawidłowego rozliczenia podatku VAT – czyli ewidencjonować kilometrówkę dla celów VAT.

Odliczenie 50% VAT

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku przedsiębiorców, którzy mają pojazdy wykorzystywane i do celów służbowych, i prywatnych. W małych i średnich jednoosobowych działalnościach gospodarczych zazwyczaj właściciele mają jedno auto, które służy im prywatnie, a także użytkowane jest jako firmowy pojazd do wykonywania czynności związanych z pracą zawodową. Niestety w takim przypadku można odliczyć jedynie 50% VAT-u od każdej raty za leasing operacyjny. Takie ograniczenie dotyczy też kosztów związanych z eksploatacją auta, czyli z faktur za paliwo, naprawy, przeglądy także można odliczyć połowę kwoty VAT. Druga połowa jest wliczana w koszty uzyskania przychodu, zatem pomniejsza podstawę do wyliczenia podatku dochodowego.

Podsumowanie

Całkowitą kwotę VAT od wszystkich wydatków związanych z leasingiem operacyjnym mogą odliczyć przedsiębiorcy wykorzystujący auto jedynie do celów służbowych. Warunkiem jest prowadzenie kilometrówki, sporządzenie regulaminu dla korzystania z pojazdu i zgłoszenie auta jako firmowego do US. Wykorzystując pojazd i prywatnie, i służbowo, przedsiębiorca może odliczyć jedynie połowę należnej kwoty VAT od leasingu operacyjnego. Pozostałe 50% kwalifikuje się jako koszty uzyskania przychodu.