+48 604 731 406
biuro@finanse-dla-ciebie.pl
Poniedziałek - Piątek
9:00 - 20:00
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 9/240, 03-984 Warszawa

Jak pozyskać kredyt inwestycyjny dla firmy?

Dla wielu firm jedynym sposobem na efektywny rozwój jest wzięcie kredytu inwestycyjnego. To idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw - zwłaszcza tych, którym zależy na zakupie sprzętu na własność. W niektórych bankach o kredyt można ubiegać się już od pierwszego dnia zarejestrowania działalności w CEiDG. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać środki na opłacenie firmowych inwestycji.

Kredyt inwestycyjny - co to jest i jak go otrzymać?

Kredyt inwestycyjny można porównać do dużej pożyczki, która jest udzielana przedsiębiorstwom. Zazwyczaj warunkiem uzyskania takiego finansowania jest posiadany przez firmę wkład własny. Jego wysokość sięga najczęściej od 20 do maksymalnie 30% wartości inwestycji. Zdarzają się jednak oferty kredytowe bez wkładu własnego. W przypadku kredytów inwestycyjnych mamy możliwość pozyskania bardzo dużych środków finansowych. Na rynku dostępne są oferty kredytowe długoterminowe (np. na okres 20 lat), średnioterminowe (1-3 lata) oraz krótkoterminowe (do 1 roku).

Kolejną cechą szczególną takich kredytów jest fakt, że uzyskaną kwotę można przeznaczyć wyłącznie na wybrany cel inwestycyjny. Rozporządza nimi tylko przedsiębiorca. Taki kredyt z założenia daje więc możliwość zakupu tego, co potrzebne do rozwoju firmy, m.in. papierów wartościowych, udziałów, licencji, praw autorskich, urządzeń niezbędnych do produkcji towarów/realizacji usług, firmowych nieruchomości, pojazdów, sprzętu komputerowego. Pozwala też np. na zdobycie środków na zatrudnienie i organizację szkoleń dla pracowników oraz na bieżącą działalność firmy. W przypadku tej formy finansowania, w odróżnieniu od np. z leasingu operacyjnego, wszystkie przedmioty przechodzą od razu na własność przedsiębiorstwa.

Jak uzyskać kredyt inwestycyjny: krok po kroku

Przed wyborem kredytu warto skonsultować się z odpowiednią firmą doradczą. W ten sposób unikniemy ryzyka inwestycyjnego i będziemy mieć pewność, że wybraliśmy najlepsze możliwe rozwiązanie. Pomoc ekspertów jest w tym przypadku nieoceniona, zwłaszcza gdy chodzi o kredyty długoterminowe. Równie ogromną rolę odgrywa zdolność kredytowa firmy. Przy wyborze takiej formy finansowania należy liczyć się z tym, że cały proces będzie dość czasochłonny oraz wymagający złożenia dużej liczby dokumentów. Starając się o kredyt inwestycyjny dla firmy, z reguły nie napotkamy większych trudności. Należy jednak przedłożyć wiele zaświadczeń i pism, wśród których najistotniejsze będą wniosek kredytowy oraz biznesplan.

Biznesplan to dokument, któremu warto poświęcić trochę czasu. Trzeba opisać w nim konkretne cele, na które chcemy przeznaczyć pozyskane środki (opis inwestycji), prognozowane zyski, a także ewentualne ryzyko. Przygotowanie biznesplanu najlepiej jest zlecić wyspecjalizowanej w tej dziedzinie firmie konsultingowej. Niewiele osób decyduje się na sporządzenie go samodzielnie. Nic dziwnego – w końcu biznesplan jest zupełną podstawą do udzielenia kredytu firmie. Umiejętność przekonania banku do tego, że pozyskane środki będą zainwestowane w przemyślany sposób, jest pierwszym krokiem do sukcesu.

Lista niezbędnych dokumentów

Kolejną ważną kwestią będzie zabezpieczenie kredytu inwestycyjnego. Jest to wymagane ze względu na ryzyko wystąpienia problemów finansowych u przedsiębiorcy. Najczęściej wybiera się w tym celu firmowe nieruchomości, weksel in blanco lub blokadę rachunku bankowego. Potem należy zadbać o przygotowanie kompletu dokumentów finansowo-ekonomicznych, które udowodnią bankowi m.in. wysokość osiąganych przez firmę przychodów.

Podsumowując, firma starająca się o kredyt inwestycyjny musi przedstawić dobrze napisany biznesplan, dokumenty finansowe (np. deklarację PIT-36, bilans zysków i strat, rachunki i faktury), a także dokumenty rejestrowe (np. zaświadczenie o wpisie CEiDG, umowę spółki, zaświadczenie numeru REGON czy odpis z KRS). W celu wyboru jak najlepszej oferty kredytowej i uzyskania specjalistycznej pomocy przy kompletowaniu dokumentacji warto skorzystać z usług doświadczonej firmy konsultingowej.