+48 604 731 406
biuro@finanse-dla-ciebie.pl
Poniedziałek - Piątek
9:00 - 20:00
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 9/240, 03-984 Warszawa

Leasing operacyjny a finansowy – co wybrać?

Leasing jest rozwiązaniem wybieranym przez przedsiębiorców znacznie częściej niż kredyt udzielany przez bank czy zapłata gotówką. Jednak podejmując decyzję o takiej formie umowy, musimy zadać sobie podstawowe pytanie: co będzie korzystniejsze – leasing operacyjny czy finansowy? Poznaj kilka najważniejszych różnic między tymi rozwiązaniami, dzięki czemu łatwiej wybierzesz opcję dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb.

Co to jest leasing operacyjny i finansowy?

Leasing operacyjny określa się również mianem usługowego. Jest obustronną umową pomiędzy leasingodawcą (firmą leasingową) a leasingobiorcą (klientem). Firma daje klientowi możliwość użytkowania danego przedmiotu (np. pojazdu, maszyny) przez ustalony okres czasu. Obowiązkiem leasingobiorcy jest opłacanie comiesięcznej raty leasingowej. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, dlatego decyduje się na nie znacznie więcej osób (80-90% przypadków). Warto zwrócić uwagę na ten fakt zwłaszcza wtedy, gdy zastanawiamy się, czy lepiej wybrać leasing operacyjny, czy finansowy na samochód.

Decydując się na leasing operacyjny, obniżamy podstawę opodatkowania, zachowujemy płynność finansową, a VAT zostaje rozłożony na raty. W razie potrzeby możemy wykupić przedmiot leasingu, gdy umowa dobiegnie końca, ale nie musimy tego robić – możemy zwrócić go leasingodawcy bez żadnych konsekwencji. Leasing finansowy działa zupełnie inaczej: tutaj przedmiot leasingu zostaje wpisany w składniki majątkowe klienta (osoby korzystającej z leasingu). Po jego stronie jest także obowiązek realizacji odpisów amortyzacyjnych. Taka forma finansowania polega więc na „dostawie towaru”. Tutaj VAT opłaca się z góry wraz z realizacją pierwszej wpłaty. Tak samo jak w modelu operacyjnym podlega on odliczeniu z tym, że na innych zasadach.

Leasing operacyjny a finansowy. Dlaczego pierwsza forma jest wybierana znacznie częściej?

Nie ma wątpliwości, że leasing jest jednym z najbardziej przystępnych, bo najtańszych sposobów finansowania. Wybierając go, należy zdecydować się na opcję operacyjną lub finansową, które znacząco się od siebie różnią. Model operacyjny wybiera się zdecydowanie częściej niż finansowy. Główną tego przyczyną są podatki, czyli wspomniane wcześniej koszty uzyskania przychodu. W modelu leasingu operacyjnego mamy do czynienia z sytuacją, w której przedmiot zalicza się do składników majątkowych firmy udzielającej leasingu. Kosztem usługobiorcy są raty leasingowe spłacane co miesiąc. Taką formę traktuje się więc jako usługę firmy, która jest leasingodawcą. Dlatego po zakończeniu umowy dany przedmiot staje się należącym do niej środkiem trwałym.

Rozważając różnice w kwestii: leasing finansowy czy operacyjny, trzeba wziąć też pod uwagę fakt, że drugi sposób pozwala nam na zakup przedmiotu na raty znacznie niższym kosztem, np. jeżeli wybierzemy długi okres leasingu. Dzięki temu możemy kupić wybrany towar taniej. Oprócz tego znaczenie ma czas, na który podpisujemy umowę. W modelu operacyjnym będzie on krótszy niż okres amortyzacji przedmiotu (jednocześnie powinien być dłuższy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji środka trwałego). Za to w przypadku leasingu finansowego okres trwania umowy musi trwać powyżej 12 miesięcy.

Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Jak widać, najistotniejszymi różnicami dzielącymi leasing finansowy i operacyjny jest sposób opłacania podatku VAT (w pierwszym przypadku – z góry, w drugim – dolicza się go do rat), a także możliwość wykupu. W leasingu finansowym następuje ona automatycznie wraz ze spłatą ostatniej raty. Dla leasingu operacyjnego jest uwarunkowana okresem wykupu oraz stawką amortyzacji.

Podsumowując, kiedy właściwie lepiej wybrać leasing operacyjny? Szczególnie w tych sytuacjach, w których zależy nam na jak najniższych kosztach początkowych i mniejszym wkładzie kapitału własnego. Leasing finansowy będzie korzystniejszy wtedy, gdy np. stawka VAT sprzedawanego przedmiotu jest niższa niż 23%, towar jest sprzedawany bez VAT, albo kiedy chcemy jednorazowo odliczyć cały VAT od zakupu. Jeżeli nadal nie wiemy, co wybrać, możemy skorzystać z kalkulatora leasingu operacyjnego i finansowego. W ten sposób porównamy, jakie koszty generuje każda z dostępnych opcji.