+48 604 731 406
biuro@finanse-dla-ciebie.pl
Poniedziałek - Piątek
9:00 - 20:00
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 9/240, 03-984 Warszawa

Leasing operacyjny czy wynajem długoterminowy – co bardziej się opłaca

Leasing operacyjny cieszy się popularnością wśród przedsiębiorców, bo pozwala korzystać z środka trwałego, najczęściej samochodu osobowego, przez dany okres w ramach spłacania miesięcznych rat, a po zakończeniu umowy – wykupić je na własność. Inną opcją korzystania z cudzej własności na własny użytek jest długoterminowy wynajem, który także pozwala firmom na użytkowanie np. samochodów osobowych. Jaka jest różnica między leasingiem operacyjny a wynajmem długoterminowym? Co się bardziej opłaca?

Opcja wykupu

Podstawowa różnica między wynajmem długoterminowym a leasingiem operacyjnym to możliwość wykupu leasingowanego przedmiotu. W leasingu operacyjnym istnieje taka opcja – w umowie zawarta jest kwota wykupu i po zakończeniu umowy leasingu korzystający po jej uiszczeniu otrzymuje przedmiot na własność. Jeśli okres leasingu był odpowiednio długi – 4 lata lub 5 lat – to wykup następuje często za symboliczną kwotę np. 1% wartości pojazdu. W wynajmie długoterminowym nie ma możliwości wykupu przedmiotu umowy na własność, chyba że strony się tak umówią. W tej sytuacji jednak finansujący szacuje wartość i może być ona dość wysoka. W większości przypadków po zakończeniu umowy wynajmu pojazd wraca do finansującego.

Miesięczne raty

W leasingu operacyjnym miesięczne opłaty spłacają wartość samochodu podzieloną na raty powiększone o marżę. Jeśli chodzi o wynajem, to korzystający nie spłaca wartości pojazdu, ale uiszcza opłaty za możliwość jego użytkowania. Dzięki temu rata miesięczna w wynajmie jest zazwyczaj niższa niż w leasingu. Chyba że doliczane są usługi dodatkowe, jak serwis, wymiana opon czy polisa. Jeśli są one zawarte w jednej racie, to może być ona wyższa od leasingowej.

Czas trwania umowy

Leasing operacyjny na auta osobowe trwa minimum 2 lata, zaś maksymalny okres leasingowania wynosi 5 lat. W wynajmie umowy zawierane są na okres od 2 do 4 lat. Rzadko zdarza się możliwość przedłużenia umowy wynajmu na 5 lat.

Opłaty wstępne i udział własny

Leasingodawcy na początku wymagają zazwyczaj wkładu własnego w wysokości około 10-20% wartości pojazdu. Przy wynajmie długoterminowym nie ma takiej konieczności.

Korzystanie z leasingowanego przedmiotu

W leasingu operacyjnym leasingobiorca ma całkowitą swobodę korzystania z pojazdu. Leasingodawca nie ingeruje w sposób jego eksploatacji czy wykonywane przeglądy. Leasingodawca może czuć się niemal jak właściciel pojazdu. Niestety przy wynajmie długoterminowym nie ma takiej swobody. Ponieważ auto będzie zwracane do finansującego, wymaga on przestrzegania pewnych procedur w korzystaniu w trakcie umowy najmu z samochodu. Chodzi tu o dokonywanie przeglądów oraz niemodyfikowanie auta np. poprzez tuning. Zwracany pojazd powinien być w dobrym stanie wskazującym na właściwe użytkowanie. Warto też mieć na uwadze, że przebieg auta wynajmowanego ma znaczenie dla wyliczanej raty oraz wartości rezydualnej pojazdu. Nie można przekroczyć limitu kilometrów narzuconego na każdy miesiąc, bo inaczej trzeba będzie dopłacić. Jeśli nie wykorzysta się limitu, niestety nie zostanie obniżona rata.

Podsumowanie: wynajem długoterminowy a leasing operacyjny – co się opłaca

Wiele zależy od klienta i jego wymagań. Osoby, które chcą mieć swobodę w korzystaniu z pojazdu, bez narzuconego limitu kilometrów, a także pragną uzyskać auto na własność po zakończeniu umowy z finansującym powinny zdecydować się na leasing operacyjny. Muszą jednak mieć na uwadze, że będą płacić większe raty niż przy wynajmie oraz konieczne będzie wpłacenie wkładu własnego i uiszczenie opłaty wykupu. Problemem może być także szukanie kupca na pojazd, jeśli po wykupie nie będzie się chciało go zatrzymać.

W przypadku wynajmu po wygaśnięciu umowy auto wraca do finansującego. Wynajem jest wygodny, bo w ramach jednej raty można mieć cały pakiet usług. To jednak trochę kosztuje i może wywindować ratę miesięczną za wynajem na wyższy poziom niż leasingowa. Warto również pamiętać o limicie kilometrów w wynajmie – dla przedsiębiorców dużo jeżdżących takie ograniczenie często okazuje się nieopłacalne.