Leasing jest korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, gdy planujemy zakup drogich i specjalistycznych przedmiotów. Taka forma finansowania otwiera możliwości przedsiębiorcom z sektora małych i średnich firm, pozwalając na nabycie wysokiej jakości sprzętów. Do takiej kategorii można zaliczyć właśnie drogie samochody ciężarowe, w przypadku których zakup gotówką jest zazwyczaj niemożliwy. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące leasingu samochodów ciężarowych.
Polskie firmy bardzo często decydują się na skorzystanie z leasingu, czego dowodzi wiele badań statystycznych, m.in. dane Polskiego Związku Leasingu. Do jednych z najchętniej finansowanych w ten sposób przedmiotów należą właśnie samochody ciężarowe. Nic dziwnego – w końcu są to aktywa bardzo drogie, przy których zakup gotówkowy często jest niemożliwy lub po prostu nieopłacalny. Na samym początku leasing samochodu wymaga określenia, czy dany pojazd faktycznie kwalifikuje się jako ciężarowy. Mianem aut ciężarowych dla celów podatku VAT określa się te samochody, których masa całkowita przekracza 3 i pół tony, a także pojazdy pozwalające na transport 10 osób (włącznie z kierowcą), co wynika z ich dokumentacji.
Jednak to nie wszystko – ustawa o VAT określa więcej wyznaczników, wedle których można ustalić, że pojazd jest przystosowany do realizacji celów działalności gospodarczej (nie zaś do celów prywatnych). Poza autami przekraczającymi masę 3,5 tony i pozwalającymi na transportowanie przynajmniej 10 osób do pojazdów ciężarowych zalicza się również:
W innych, niewymienionych powyżej przypadkach, rozlicza się leasing samochodu osobowego.
Gdy już ustalimy, czy nasz pojazd zalicza się do kategorii ciężarowych, możemy przystąpić do wyboru najlepszej formy leasingu. Jedną z opcji jest leasing operacyjny samochodu ciężarowego. W tym przypadku pojazd staje się elementem majątku firmy leasingowej, która dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Osoba korzystająca z takiej formy finansowania uiszcza wpłatę inicjacyjną oraz comiesięczne raty leasingowe. Pojazd może stać się własnością leasingobiorcy dopiero po zakończeniu umowy. Można, ale nie trzeba dokonać wykupu samochodu ciężarowego.
Przy wyborze leasingu finansowego mamy do czynienia z odmienną sytuacją. Tutaj auto zostaje ujęte w ewidencji środków trwałych od samego początku, dlatego to właśnie leasingobiorca jest zobowiązany do realizacji odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy pojazd automatycznie przechodzi na jego własność. Co więcej, przy leasingu finansowym odsetki od rat mogą być wliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Warto zwrócić uwagę również na to, co w obu przypadkach staje się kosztem uzyskania przychodu ze strony leasingobiorcy. W leasingu operacyjnym można zaliczyć do nich całość opłaty wstępnej, koszty związane z eksploatowaniem pojazdu ciężarowego, a także wszystkie raty leasingowe. Za to koszt uzyskania przychodu w leasingu finansowym obejmuje głównie odpisy amortyzacyjne, codzienne koszty użytkowania, a także wspomnianą już część odsetkową rat.
Podsumowując, nie ma wątpliwości, że leasing przynosi wiele korzyści przedsiębiorcom, którzy chcą szybko i bez ryzyka zdobyć pojazd dla swojej firmy. Jednak wybór odpowiedniej formy leasingu będzie uzależniony od wielu czynników. Zarówno model operacyjny, jak i finansowy mają swoje wady i zalety, dlatego przy podejmowaniu decyzji, warto skorzystać z pomocy doświadczonych doradców.