+48 604 731 406
biuro@finanse-dla-ciebie.pl
Poniedziałek - Piątek
9:00 - 20:00
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 9/240, 03-984 Warszawa

Na co należy zwrócić uwagę przy kredycie obrotowym?

Przedsiębiorcy często sięgają po dodatkowe wsparcie finansowe na cele związane z bieżącą działalnością firmy. Popularnym i stosunkowo szybkim oraz prostym rozwiązaniem jest kredyt obrotowy (należy jednak pamiętać, że nie uzyskamy go na spłatę płatności przeterminowanych!). Pożyczki finansowe to poważne zobowiązanie, które ma pomóc w utrzymaniu płynności finansowej. Dlatego przed złożeniem wniosku do banku należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości, a także dostępne oferty bankowe - po to, by uzyskać pożyczkę na jasnych warunkach i nie pogorszyć sytuacji finansowej firmy poprzez zbyt wysokie zobowiązania i trudności z ich terminową spłatą

Koszty kredytu

Nie jest tajemnicą, że udzielenie firmie pożyczki musi się bankowi po prostu opłacać. Dlatego zawsze kwota do zwrotu przewyższa kwotę udzielonej pożyczki. Kredyty obrotowe to szybki zastrzyk gotówki, jednak by nie wpaść w problemy finansowe, należy dokładnie zapoznać się z wysokością oprocentowania oraz prowizji. Najlepiej skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który przeanalizuje dostępne oferty różnych banków oraz dokona dokładnych wyliczeń kosztów pożyczki. Szybka decyzja kredytowa i satysfakcjonująca wysokość dodatkowych środków może być kusząca dla przedsiębiorców potrzebujących zastrzyku gotówki - trzeba się jednak liczyć z tym, że jest to dość drogie rozwiązanie. Oprocentowanie - w zależności od banku - wynosi zazwyczaj od ośmiu do kilkunastu procent w skali roku.

Należy również zwrócić uwagę na nieco mniej oczywiste koszty dodatkowe. Mogą to być opłaty stałe, jak i jednorazowe, m.in. za wcześniejszą spłatę zobowiązania czy też prowizję od niewykorzystanej kwoty przyznanego limitu (w przypadku pożyczki w formie odnawialnej linii kredytowej w rachunku).

Zabezpieczenie kredytu

Banki często wymagają dodatkowego zabezpieczenia, by zminimalizować ryzyko strat w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie będzie w stanie spłacić zobowiązania. Najczęściej takim zabezpieczeniem jest nieruchomość. Może się także okazać, że uzyskanie dofinansowania dla firmy bez dodatkowego zabezpieczenia będzie znacznie trudniejsze.

Kredyt obrotowy nie dla każdego

Młodzi przedsiębiorcy powinni szukać innych form dofinansowania dla firm. Kredyt obrotowy nie jest bowiem dostępny dla nowych firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. O tę formę finansowania mogą ubiegać się przedsiębiorstwa funkcjonujące na rynku od minimum 12 miesięcy, a przy tym posiadające wymagane zabezpieczenie. Nie jest to zatem pożyczka dla firm najbardziej potrzebujących, tj. wkraczających na rynek. Zasada jest prosta - im dłużej firma funkcjonuje, tym bardziej jest wiarygodna i wypłacalna dla banku.

Warto też zwrócić uwagę na to, że w większości przypadków konieczne jest posiadanie konta w banku, w którym staramy się o pożyczkę. To z kolei może oznaczać konieczność "związania się" na dłużej z danym bankiem pomimo krótkiego okresu kredytowania, a często i dodatkowe koszty związane z prowadzeniem rachunku.

Celem zaciągnięcia kredytu obrotowego jest zachowanie płynności finansowej, uniknięcie bankructwa czy też realizowanie przedsięwzięć mających wpłynąć na rozwój firmy. Dlatego, by nie stracić na dofinansowaniu, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy finansowego.