+48 604 731 406
biuro@finanse-dla-ciebie.pl
Poniedziałek - Piątek
9:00 - 20:00
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 9/240, 03-984 Warszawa

Na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt na działalność gospodarczą?

Dzięki szerokiej ofercie kredytowej i pożyczkowej przedsiębiorcy mogą realizować bieżące inwestycje i z powodzeniem wykorzystywać nadarzające się okazje. Warunki przyznawania kredytów są zróżnicowane. Trudno je jednoznacznie porównać ze względu na indywidualne, specyficzne potrzeby poszczególnych firm. Dlatego jeśli jedna oferta doskonale sprawdzi się w przypadku konkretnego modelu biznesowego, to w innym już niekoniecznie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze banku, który udzieli nam kredytu.

Ustal cel, dla którego ubiegasz się o kredyt

Jedną z ważniejszych kwestii jest określenie powodów, dla których w ogóle potrzebujemy finansowania. Należy zwrócić uwagę na to, jakie będą dokładne koszty danej inwestycji i ile w rezultacie wyniesie nas cały kredyt. W sytuacji, w której potrzebujemy większych środków, np. na zakup specjalistycznych maszyn czy nieruchomości, bank będzie wymagał rozliczenia ze sposobu wydawania pozyskanej kwoty. Należy więc dokładnie sprawdzać warunki wybranych ofert, ponieważ wiele istotnych informacji znajdziemy dopiero po zagłębieniu się w ich zasady. Warto czytać również różnego rodzaju rankingi oraz opinie osób, które dotychczas wzięły kredyt w danym banku.

Materiały marketingowe to nie to samo, co szczegółowa i „nieupiększona” reklamowymi hasłami umowa. Tutaj liczą się konkrety i właśnie ich powinniśmy wymagać już od samego początku. Sama forma finansowania również ma znaczenie. Do wyboru mamy m.in. kredyt gotówkowy, inwestycyjny i obrotowy. W przypadku gotówkowego nie musimy określać celu, dla którego chcemy go uzyskać. Przyda się szczególnie do pokrycia bieżących wydatków i pozwoli utrzymać płynność finansową. Drugi, czyli inwestycyjny, to sposób na powiększenie wartości majątku przedsiębiorstwa. Tutaj niezbędny jest wkład własny i wskazanie konkretnego celu inwestycyjnego, czyli np. zakupu urządzeń, obiektów, pojazdów, licencji, praw autorskich, zatrudnienia większej liczby pracowników itd.

Kredyt na działalność gospodarczą – zabezpieczenie i koszty

Ostatni typ, czyli kredyt obrotowy, pozwala pozyskać środki na bieżącą działalność. Stanowi idealne rozwiązanie dla firm, które regularnie inwestują w towary, surowce i wszystko, co niezbędne do procesu produkcyjnego/usługowego. Jest to kredyt odnawialny, który można otrzymać bez konieczności dostarczania bankowi dodatkowych dokumentów. Gdy już wybierzemy najlepszy rodzaj finansowania, jak najlepiej dopasowany do planowanej inwestycji, należy przystąpić do rozpatrywania formy zabezpieczenia. Każdy finansujący nas bank może wymagać zabezpieczenia: a) rzeczowego – jest to np. kaucja, zablokowanie środków na rachunku bankowym, czy hipoteka, albo: b) osobowego – np. weksel in blanco, gwarancja ubezpieczeniowa czy poręczenie wg. prawa cywilnego.

Zdarza się, że kredyt jest udzielany bez żadnego zabezpieczenia. Ma to miejsce głównie w przypadku firm znajdujących się w wyjątkowo dobrej sytuacji finansowej lub tych, które przez lata korzystają z usług danego banku. Wymóg zabezpieczenia będzie uzależniony także od rodzaju produktu kredytowego, który wybierzemy. Kolejnym istotnym wyznacznikiem są oczywiście koszty kredytu. Należy zwrócić uwagę na opłaty stałe i jednorazowe oraz na marżę (którą można negocjować). Trzeba sprawdzić, czy będą wymagane dodatkowe opłaty za wcześniejsze spłacanie kredytu i za samo rozpatrywanie wniosku. Wszystkie warunki są uzależnione od aktualnej oferty konkretnego banku, dlatego warto się w nie dokładnie wczytywać i zadawać dużo pytań.

Kiedy skorzystać z pomocy doradcy finansowego

Oczywiście jedną z najlepszych metod na znalezienie odpowiedniego kredytu dla działalności gospodarczej jest skorzystanie z usług doświadczonych doradców. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku nowych firm potrzebujących dofinansowania w pierwszym roku funkcjonowania na rynku. Jeżeli szukamy oferty w pełni dostosowanej do swoich indywidualnych potrzeb, chcemy uniknąć problemów i uzyskać jak najlepsze warunki umowy, konsultacja z doradcą finansowym będzie strzałem w dziesiątkę. Pozwoli też na przyspieszenie całego procesu i skróci czas oczekiwania na podjęcie decyzji przez bank.