Przedsiębiorstwa mające trudności z uzyskaniem kredytu bankowego mają wiele innych możliwości do wykorzystania. Jeśli jednak zależy nam na uzyskaniu pożyczki od banku, a nie posiadamy wymaganego kapitału na wkład własny bądź zabezpieczenia lub też firma zbyt krótko funkcjonuje na rynku, wówczas z pomocą przychodzi Bank Gospodarstwa Krajowego.
BGK może pomóc młodym przedsiębiorstwom w zwiększeniu wiarygodności przed bankiem, do którego został skierowany wniosek o udzielenie kredytu. Pomoc ta przyjmuje formę poręczenia oraz gwarancji spłaty.
Co daje poręczenie i gwarancja z BGK?
To szansa dla kredytobiorców, którzy nie dysponują odpowiednim zabezpieczeniem pożyczki. Dzięki poręczeniu/gwarancji mogą oni odzyskać szansę na uzyskanie kredytu - nawet jeśli wcześniej spotkali się z odmową jego udzielenia. Jest to bowiem forma zabezpieczenia spłaty zaciągniętego zobowiązania.
Na uzyskanie poręczenia/gwarancji mogą liczyć przede wszystkim przedsiębiorstwa, które ubiegają się o pożyczkę na realizację takich celów jak realizacja przedsięwzięć współfinansowanych z Unii Europejskiej oraz projektów infrastrukturalnych i związanych z rozwojem małych przedsiębiorstw.
Jak uzyskać poręczenie i gwarancję z BGK?
Procedura nie jest skomplikowana. Należy złożyć odpowiedni wniosek w banku, w którym ubiegamy się o przyznanie kredytu. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, czy dany bank współpracuje z BGK w ramach rządowego programu poręczeń i gwarancji z BGK.
Wniosek taki obejmuje:
Do wniosku dołączyć należy również dokumenty takie jak na przykład zaświadczenie z ZUS oraz US o niezaleganiu z opłacaniem składek i podatków, dokumenty statutowe, opis planowanej inwestycji wraz z analizą opłacalności, dokumenty finansowe przedsiębiorstwa firmy wraz z prognozą na okres kredytowania.
Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
BGK pobiera opłatę za rozpatrzenie wniosku o udzielenie poręczenia/gwarancji. Należy liczyć się z jednorazową opłatą w wysokości 1 tys. złotych. Do tego należy też doliczyć coroczną opłatę prowizyjną uiszczaną z góry - naliczaną według ustalonej stawki za okres roczny.
Co jeszcze warto wiedzieć o poręczeniu i gwarancji z BGK?