+48 604 731 406
biuro@finanse-dla-ciebie.pl
Poniedziałek - Piątek
9:00 - 20:00
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 9/240, 03-984 Warszawa

Na czym polega pozabankowe finansowanie firm?

Przedsiębiorstwa poszukujące dodatkowych źródeł finansowania działalności mają do wyboru znacznie więcej możliwości niż skierowanie wniosku do banku. Często przedsiębiorcy mają ciekawe plany na rozwój firmy, jednak w ocenie banku mogą to być zbyt ryzykowne przedsięwzięcia, przez co nie udzielą takiej firmie kredytu. Z odmową spotykają się też przedsiębiorstwa nieposiadające kapitału na wkład własny, zbyt krótko istniejące na rynku, a także nieposiadające zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu z opłacaniem składek. Czy to oznacza, że takie firmy nie mają już szansy na
pozyskanie dodatkowych środków finansowych, a tym samym na rozwój? Oczywiście, że nie!

Fundusze mezzanine

Ta forma finansowaniu polega na tym, że pożyczkodawca ma udział w zyskach pożyczkobiorcy. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku inwestycji obarczonych wysokim ryzykiem, kiedy to banki odmawiają udzielenia kredytu. Fundusz mezzanine łączy w sobie cechy pożyczki z finansowaniem kapitałowym (to zarówno pożyczkodawca, jak i inwestor).

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest spłata zobowiązania dopiero po zakończeniu procesu inwestycyjnego (wcześniej spłaca się jedynie odsetki). Fundusze te znacznie ułatwiają rozwój oraz podejmowanie nowych przedsięwzięć bez ryzyka zaburzenia płynności finansowej, do którego mogłaby się przyczynić podjęta inwestycja.

FinTech

Sektor FinTech (finansowo-technologiczny) wspiera firmy udzielające pożyczek online. Dzięki temu wiele instytucji pozabankowych jest w stanie szybko i bez zbędnych formalności udzielić pożyczki (specjalnie zaprogramowane algorytmy same zgromadzą niezbędne informacje na temat wnioskodawcy, które pozwolą instytucjom szybko podjąć decyzję o przyznaniu pożyczki). W takim przypadku nie są konieczne dodatkowe dokumenty i zaświadczenia, a także zabezpieczenia. Wysokość uzyskanych w ten sposób środków może sięgać do 10 tys. złotych. Rozwiązanie to
dedykowane jest małym przedsiębiorstwom, które potrzebują mniejszego wsparcia finansowego.

Aniołowie Biznesu

To często osoby prywatne, które nie ujawniają swojej tożsamości. Wspierają szczególnie młode przedsiębiorstwa, oferując im nie tylko dodatkowe fundusze, ale też dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Niejako biorą pod swoje skrzydła małe, początkujące firmy, w których widzą potencjał. Nie jest to oczywiście pomoc charytatywna. Aniołowie Biznesu inwestują w przedsiębiorstwa własne środki, stąd też tylko od nich zależy, w którą firmę zainwestują. Najczęściej stają się też udziałowcami takiej firmy i mają realny wpływ na kierunek jej rozwoju.

Inkubator przedsiębiorczości

To instytucje, które powstały po to, by wspierać początkujące przedsiębiorstwa, podmioty społeczne, a także aktywować młodzież i studentów. Każdy inkubator przedsiębiorczości oferuje inny zakres wsparcia. Może to być udostępnienie powierzchni biurowej lub hali produkcyjnej, pomoc przy rejestracji działalności gospodarczej, wsparcie merytoryczne, porady prawne, pomoc przy prowadzeniu księgowości czy też przy pozyskiwaniu różnego rodzaju dotacji, itp.