+48 604 731 406
biuro@finanse-dla-ciebie.pl
Poniedziałek - Piątek
9:00 - 20:00
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 9/240, 03-984 Warszawa

Pierwszy kredyt na firmę - o czym musisz pamiętać

Większość zarówno małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw w pewnym momencie staje przed dylematem, jak i skąd pozyskać dodatkowe środki finansowe na nowe inwestycje, rozwój firmy czy też zachowanie płynności finansowej w gorszym okresie. Rozwiązaniem takich dylematów staje się kredyt bankowy - obrotowy, inwestycyjny, linia kredytowa w rachunku firmowym i nie tylko. Możliwości jest sporo, jednak nie każdy może z nich wszystkich skorzystać. Nie każdy też zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na decyzję banku może mieć rzetelne przygotowanie dokumentacji dołączonej do wniosku.

Pożyczka to poważne zobowiązanie, które zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem. Dlatego bank każdorazowo dokładnie sprawdza zdolność kredytową przedsiębiorstwa, a także analizuje szanse powodzenia planowanego przedsięwzięcia (w przypadku kredytów inwestycyjnych). Stąd też należy mieć świadomość, że o ile w niektórych przypadkach zdarza się, że decyzja kredytowa zostaje podjęta w ciągu 1 dnia od złożenia wniosku, o tyle w niektórych przypadkach czas ten może być znacznie dłuższy.

O czym należy pamiętać, ubiegając się o pierwszy kredyt firmowy?

  • Dokumenty - sam wniosek to często za mało, by bank mógł podjąć decyzję. W zależności od rodzaju pożyczki, a także banku mogą być wymagane zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek oraz podatków (zaświadczenia z ZUS oraz US), roczne zeznania podatkowe, dokumenty wskazujące na cel dofinansowania, wyciągi z konta firmowego za wskazany okres, dokumenty założycielskie firmy i nie tylko. Może być wymagane ich dołączenie od razu do wniosku bądź też przedłożenie na prośbę banku w trakcie rozpatrywania wniosku. Należy pamiętać, że wówczas wydłuża się czas oczekiwania na przyznanie pożyczki.
  • Rachunek bankowy - istniejące od dłuższego czasu (najlepiej od początku działalności firmy) konto firmowe zwiększa szansę na uzyskanie kredytu. Niekiedy wymagane jest posiadanie rachunku konkretnie w tym banku, w którym staramy się o uzyskanie dofinansowania dla firmy. W takiej sytuacji często banki nie wymagają dostarczenia dużej liczby dokumentów i zaświadczeń, dzięki czemu skraca się czas wydawania decyzji.
  • Staż firmy - nowe firmy mają mniejsze szanse na uzyskanie kredytu. Niektóre pożyczki bankowe dostępne są tylko dla przedsiębiorstw prowadzących działalność od minimum 12 miesięcy. Związane jest to z tym, że młode przedsiębiorstwa to dla banku duże ryzyko - nie wiadomo bowiem, czy firma utrzyma się na rynku, przyniesie zyski i będzie w stanie terminowo spłacać zadłużenie. Stąd też marne szanse na uzyskanie pożyczki w pierwszych miesiącach prowadzenia działalności - zazwyczaj trzeba poczekać z wnioskiem rok od rozpoczęcia działalności.

Jak widać, pierwsze podejście do uzyskania kredytu może nie być łatwe. Szczególnie dotyczy to nowych firm, które mają zazwyczaj ograniczony dostęp do wielu form dofinansowania w pierwszym roku działalności. By wybrać odpowiednią ofertę dopasowaną do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych, a także skrócić czas oczekiwania na podjęcie decyzji przez bank, warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego