+48 604 731 406
biuro@finanse-dla-ciebie.pl
Poniedziałek - Piątek
9:00 - 20:00
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 9/240, 03-984 Warszawa

W jaki sposób polskie banki inwestują w startupy?

O tym, jaki potencjał tkwi w startupach, świadczy chociażby fakt, że w ich dofinansowanie zaangażował się największy polski banki, tj. PKO. Uruchomił on fundusz venture capital przeznaczony dla startupów o zwiększonym ryzyku inwestycyjnym. Nie jest to tylko wsparcie finansowe. To także pomoc w pozyskaniu rynków zbytu oraz kontaktów biznesowych.

PKO doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że współpraca ze startupami z sektora fintech to korzyści dla obu stron. Młodzi przedsiębiorcy dostają szansę i środki na zrealizowanie swoich koncepcji, które są też wartościowe z punktu widzenia bankowości. Stąd też fundusze przeznaczone są na tworzenie nowych koncepcji rozwiązań finansowych bądź też rozwijanie funkcjonalności rozwiązań już istniejących.

PKO VC to rozwiązanie dla startupów o dużym potencjale innowacyjnym, których produkty są zgodne z wizją rozwoju technologicznego banku. Nie da się nie zauważyć, że inwestując w nowe koncepcje fintech, bank inwestuje również w swój rozwój i wyjście poza tradycyjny sektor bankowy. By nadążyć za rynkowymi trendami, trzeba samemu inwestować w rozwój technologii i nowe rozwiązania bądź też podjąć współpracę z firmami, które mają pomysł na takie rozwiązanie, jednak brak im funduszy na ich wdrożenie. PKO wybrało inwestycję w startupy i w ludzi, którzy mogą zrewolucjonizować sektor finansowy.

Należy przy tym pamiętać, że inwestor (w tym przypadku bank) staje się zazwyczaj udziałowcem firmy i ma znaczący wpływ na kierunek jej rozwoju.

Fundusz PKO VC przewiduje aż 200 mln złotych budżetu!

Uruchomiony przez PKO BP fundusz nie powinien być zaskoczeniem. Bank już wcześniej podejmował współpracę z firmami z sektorami fintech. Wśród nich znajduje się między innymi Confirm, Zencard czy też IC Solutions.

Na przykładzie PKO można stwierdzić, że banki bardzo elastycznie podchodzą do wsparcia startupów. Możliwe są różne modele współpracy - nie tylko w formie inwestycji kapitałowej, ale i pilotażu rozwiązania POC (Proof of Concept) oraz wdrożenia komercyjnego.

Jakie startupy mają szansę na wsparcie funduszu PKO VC?

To przede wszystkim firmy działające w obszarze finansów oraz technologii, tj. cyfrowej bankowości, analizy danych, bezpieczeństwa i ochrony danych, blockhain, otwartej bankowości/API, ale nie tylko. Szansę mają także startupy oferujące innowacyjne koncepcje zwiększenia zaangażowania klienta, a także zmieniające postrzeganie zarówno produktów, jak i samej marki.

Jednym z takich startupów była warszawska firma Zencard, która opracowała innowacyjną platformę do zarządzania programami lojalnościowymi. Stworzony przez Zencard system pozwalał na gromadzenie informacji o konsumentach oraz dopasowanie promocji do konkretnego klienta na podstawie jego historii zakupowej. Dzięki temu klienci mogą być rozpoznani przez system na podstawie numeru karty płatniczej. Dzięki wsparciu PKO BP firma pozyskała poważnych partnerów biznesowych, a w 2017 roku doszło do kupna tej spółki przez PKO BP. Dla Zencard to szansa na jeszcze większy rozwój.