+48 604 731 406
biuro@finanse-dla-ciebie.pl
Poniedziałek - Piątek
9:00 - 20:00
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 9/240, 03-984 Warszawa

Wsparcie „na start”, czyli kilka słów o kredytach dla nowych firm

Większość nowych projektów biznesowych potrzebuje środków „na start”, czyli na początkowe rozkręcenie działalności. Chodzi zarówno o firmy, które od niedawna funkcjonują na rynku, jak i te, które mają dopiero powstać. W puli możliwości świeżo upieczonych przedsiębiorców znajduje się kilkadziesiąt ofert kredytowych i pożyczkowych. Jak odnaleźć się w gąszczu dostępnych opcji i co wybrać, aby rozwinąć swój biznes bez popadania w poważne długi już na samym początku.

Opcja nr 1: bankowy kredyt na rozpoczęcie działalności

Co prawda, wciąż niewiele banków posiada w swojej ofercie kredyty „na start”. Przyczyną jest ryzyko, z którym wiąże się udzielenie pożyczki nowemu przedsiębiorcy. Początkująca firma nie może okazać żadnych dokumentów potwierdzających zyski, co zdecydowanie komplikuje sytuację. Jednak według aktualnych prognoz stopniowo zmienia się ta tendencja, co udowadnia chociażby uruchomiony jakiś czas temu venture capital PKO, czyli fundusze kapitału podwyższonego ryzyka. To oferta skierowana do innowacyjnych startupów potrzebujących środków na rozwój. W dużym skrócie polega to na tym, że inwestor udziela wsparcia przedsiębiorcy pod warunkiem, że będzie mógł ingerować w jego projekt.

Jednak jak wiadomo, nie każda nowa firma ma tak duży potencjał innowacyjny. Co z innymi rodzajami przedsiębiorstw? Nie ma wątpliwości, że wszystkie początkujące działalności, które nie funkcjonują na rynku minimum 12 miesięcy, będą miały znacznie mniejsze szanse na uzyskanie kredytu. O wiele lepiej prezentuje się sytuacja firm, które mogą przedstawić bankowi dokumenty potwierdzające osiągane wyniki finansowe. Jednak bez obaw – niektóre instytucje oferują wsparcie również dla dopiero raczkujących biznesów. W tym przypadku dużą rolę odgrywa dobrze napisany biznesplan. To on będzie głównym czynnikiem, na podstawie którego bank dający kredyty „na start” może udzielić nam finansowania.

Biznesplan i dodatkowe wymagania

Chociaż na rynku znajdziemy banki z ofertą dla początkujących przedsiębiorstw, to trzeba liczyć się z tym, że będą one obwarowane dodatkowymi wymaganiami. Często są to m.in. różnego rodzaju zabezpieczenia. Dlatego należy dokładnie czytać warunki umowy i sprawdzać, z czym wiąże się takie zobowiązanie. Tylko w taki sposób określimy, czy będzie dla nas w pełni opłacalne. Gdy już wybierzemy dobrą, dopasowaną do naszych wymagań ofertę, największe znaczenie dla banku będzie miał zachęcający biznesplan. W ten sposób przekonamy instytucję, że nasza działalność przyniesie realne zyski. W biznesplanie należy zawrzeć: cele przedsiębiorstwa, analizę rynkową, informację o ewentualnym ryzyku, z jakim wiąże się nasz projekt, oraz prognozy finansowe.

Jeżeli nie wiemy, jak sporządzić taki dokument, warto zgłosić się do firmy konsultingowej, która go dla nas przygotuje. W ten sposób zyskamy pewne (choć nie ogromne) szanse na uzyskanie kredytu. Oczywiście poza taką formą finansowania można starać się również m.in. o wsparcie z Unii Europejskiej, funduszy mezzanine (dla firm obarczonych wysokim ryzykiem – pożyczkodawca otrzymuje udział w zyskach pożyczkobiorcy) czy Aniołów Biznesu (zazwyczaj są to osoby prywatne, które wspierają początkujące firmy z potencjałem). Opcji jest naprawdę dużo i z pewnością warto wypróbować różne rozwiązania, aby osiągnąć swój cel.

Opcja nr 2: pożyczka pozabankowa

Poza kredytem w banku i wymienionymi powyżej alternatywnymi drogami zdobycia środków finansowych, możemy skorzystać z pożyczki pozabankowej. To doskonałe rozwiązanie dla małych firm potrzebujących niewielkiego wsparcia finansowego (głównie do 10 tys. złotych). Pożyczka pozabankowa pozwala uzyskać gotówkę bez zaświadczeń i zabezpieczeń.

Taka opcja jest wybierana najczęściej przez właścicieli zupełnie nowych działalności, a także tych, którzy mają zaległości w opłacaniu składek ZUS. Trzeba liczyć się przy tym z większymi odsetkami i prowizjami. Obecnie jednak mamy dostęp do tak dużej liczby ofert finansowania pozabankowego, że bez problemu znajdziemy idealną opcję dla siebie. Jeżeli nadal nie wiemy, co wybrać, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych doradców. W ten sposób weźmiemy pożyczkę w pełni dostosowaną do potrzeb i sytuacji materialnej.