+48 604 731 406
biuro@finanse-dla-ciebie.pl
Poniedziałek - Piątek
9:00 - 20:00
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 9/240, 03-984 Warszawa

Zaleganie ze składkami ZUS a kredyt

Podczas badania zdolności kredytowej firm banki kierują się nieco innymi kryteriami niż w przypadku klientów indywidualnych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że istotnym czynnikiem w tym procesie jest kwestia uregulowania składek ZUS.

Prowadzenie działalności wiąże się z licznymi wydatkami, a także obowiązkami. I bank podczas sprawdzania zdolności kredytowej przedsiębiorstwa dokładnie sprawdza, czy obowiązki te są należycie wypełniane. Rzetelne, terminowe opłacanie składek ZUS może mieć kluczowe znaczenie przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt dla firm - bank może poprosić o przedstawienie zaświadczenia o niezaleganiu z tymi składkami.

Co w przypadku, gdy przedsiębiorca nie jest w stanie przedstawić takiego zaświadczenia?

W takiej sytuacji trzeba liczyć się z negatywną odpowiedzią banku (szczególnie w przypadku ubiegania się o wsparcie finansowe w wysokiej kwocie). Dlatego najlepiej spłacić wszystkie należności przed złożeniem wniosku do banku. Jeśli nie jest to możliwe, warto ustalić z ZUS harmonogram spłat, którego należy bezwzględnie przestrzegać. W tym przypadku trzeba jednak wziąć pod uwagę, że pomimo ustalonego planu spłat, zaległości nadal będą istnieć, co uniemożliwi wydanie zaświadczenia wymaganego przez bank. Owszem, można w takiej sytuacji uzyskać zaświadczenie z ZUS na potrzeby wniosku kredytowego, jednak znajdzie się na nim informacja o spłacie zaległych składek. A to z kolei może skutkować odrzuceniem wniosku przez bank.

Dlaczego zaległości ze składkami ZUS skutkują negatywną decyzją banku?

Odpowiedź jest prosta. Skoro firma nie reguluje terminowo zobowiązań wobec tak ważnych instytucji jak ZUS, istnieje uzasadnione ryzyko, że tak samo potraktuje zobowiązania wobec banku. Istnienie zaległości w instytucjach państwowych może ponadto oznaczać, że firma starająca się o pożyczkę nie jest w stanie podołać kolejnym zobowiązaniom finansowym i w przypadku konieczności wyboru, które z nich spłacić priorytetowo, wybierze zaległości w składkach, a nie ratę w banku

Zaległości w składkach ZUS zazwyczaj dyskwalifikują firmę w procesie starania się o wszelkiego rodzaju pożyczki bankowe. Wówczas nie pozostaje nic innego jak szybkie uregulowanie zaległości lub też skorzystanie z pożyczki pozabankowej. Kredyt dla firm bez zaświadczeń stanowi kuszącą propozycję dla przedsiębiorstw z niską zdolnością kredytową. Należy jednak pamiętać, że każdy pozabankowy kredyt bez ZUS będzie się prawdopodobnie wiązać z wyższymi kosztami. Dlatego warto dokładnie sprawdzić nie tylko warunki uzyskania oraz spłaty takiej pożyczki, ale i instytucję, która ją oferuje - by mieć pewność, że ma się do czynienia z uczciwym pożyczkodawcą figurującym w Rejestrze Firm Pożyczkowych.

Warto też zwrócić uwagę, że wiele firm pożyczkowych posiada w swojej ofercie kredyty dla firm bez zaświadczeń dedykowane właśnie na spłatę zadłużeń wobec ZUS czy też US. To dobre rozwiązanie, które pomoże szybko uporać się z problemem zaległych składek oraz zwiększyć szansę na uzyskanie przez firmę dofinansowania z banku.