+48 604 731 406
biuro@finanse-dla-ciebie.pl
Poniedziałek - Piątek
9:00 - 20:00
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 9/240, 03-984 Warszawa

Zawieszenie działalności a kredyt firmowy

Prowadzenie własnej firmy wymaga od przedsiębiorcy nie tylko doskonałej znajomości rynku, ale też dużo determinacji, siły i... pieniędzy. Na szczęście te ostatnie można zdobyć korzystając np. z kredytu firmowego. Co się dzieje w sytuacji, gdy przedsiębiorca ma zaciągnięty kredyt, a zdecyduje się na zawieszenie prowadzonej działalności? Albo gdy już po jej zawieszeniu chce uzyskać kredyt na firmę? Podpowiadamy.

 

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Każdy samodzielny przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą - innymi słowy taki, który nie zatrudnia pracowników - może zawiesić działanie firmy na okres od 30 dni do 2 lat. W tym czasie w każdej chwili może wznowić działanie przedsiębiorstwa. Jeśli jednak nie zrobi tego w ciągu 2 lat, firma zostanie uznana za zamkniętą i zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorstw.

Czy przy zawieszonej działalności można zaciągnąć kredyt firmowy?

Jeśli przedsiębiorca zawiesił prowadzoną przez siebie działalność nie może w tym czasie ubiegać się o uzyskanie kredytu firmowego. Kredyt firmowy przeznaczony jest wyłącznie na wsparcie i rozwój aktywnych przedsiębiorstw. Wiąże się to również z faktem, iż z zawieszonej działalności nie można uzyskać przychodu. On zaś stanowi punkt wyjścia dla banku, wskazujący jaka jest zdolność kredytowa firmy, której miałby udzielić finansowego wsparcia.

Czy w czasie zawieszenia działalności trzeba spłacać zaciągnięty wcześniej kredyt firmowy?

Przedsiębiorca, który zaciągnął kredyt na firmę, jest zobowiązany spłacać raty mimo zawieszenia swojej działalności. Zawieszenie działania firmy nie daje podstaw do zawieszenia spłaty należności wobec banku. Dobra wiadomość dla przedsiębiorcy jest taka, że nadal może księgować raty w kosztach prowadzenia działalności (mimo jej faktycznego zawieszenia). Dzięki temu w rozliczeniu rocznym może zmniejszyć podstawę swojego opodatkowania podatkiem dochodowym.

Warto wiedzieć!

  • Zawieszenie działalności firmy nie zwalnia przedsiębiorcy od obowiązku spłacania zaciągniętego wcześniej kredytu firmowego.
  • Spłatę kredytu można nadal księgować w kosztach działalności, by zmniejszyć podstawę opodatkowania.